Fundacja
Previous Next

Każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów. Jednorazowy kontakt z powierzchnią skażoną drobnoustrojami powoduje przeniesienie od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Na dłoniach jest ich nawet 5 milionów na każdym centymetrze kwadratowym. To wystarczający powód, by edukować dzieci od najmłodszych lat.

22 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Nowej Iwicznej zorganizowaliśmy lekcję mycia rąk dla trzecioklasistów. Podczas lekcji przeprowadzonej przez Panią Pielęgniarkę Katarzynę Geszprych dzieci dowiedziały się, że mycie rąk to prosty i skuteczny sposób na pozbycie się bakterii, wirusów, czy grzybów odpowiadających za cały szereg groźnych chorób, jak choćby salmonella czy grypa. Do „chorób brudnych rąk” zalicza się także biegunki, zatrucia pokarmowe i wirusowe zapalenie wątroby typu A.


Jak myć ręce? Podstawowe zasady:

- ręce należy myć min 30 sekund
- rozpoczynamy od zmoczenia rąk wodą
- nabieramy tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
- dokładnie rozprowadzamy mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
- pamiętajmy o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
- na koniec dokładnie płuczemy ręce wodą (w razie potrzeby czynność powtarzamy) i wycieramy je do sucha jednorazowym ręcznikiem

Myjąc ręce w miejscu publicznym starajmy się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc można posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.